Ady Endre: A halál rokona

2010.05.23. 21:42

 Ady már az első sorban összefoglalja versének lényegi mondanivalóját: a Halál rokonának érzi magát. Ezt vezeti végig a versszakokon, miközben ezt az állítását különböző szempontokból igyekszik alátámasztani.Azáltal hogy elmondja, mennyi mindent szeret, tulajdonképpen…

Két féle ember van, aki tud veszteni, meg aki nem tud veszteni.Senki sem szeret veszteni. Gyermekkorban figyelhető meg leginkább ez a tendencia, amit nagyon sokan felnőttkorukra sem nőnek ki. Sajnos leginkább az marad meg az emberekben, hogy a vesztest porba kell alázni, a győztest pedig…

Minden ember –feltéve, hogy van lelke- szeretetéhes. Az, hogy ez hogyan nyilvánul meg, az már személyenként változhat, de ez a tételmondat mindig és minden körülmény között megállja a helyét. Gondoljunk csak azokra a gyermekekre, akik szeretethiányban nőttek fel: egész…

Krúdy Gyula – A hídon

2010.05.23. 16:15

Alapvetően szeretem a novellákat. Szeretem őket, mert elgondolkodtatják az embert, vagy mindenesetre valamilyen érzelmet váltanak ki az emberből, hatással vannak rá. Azonban –teljes tisztelettel- ez a novella semmilyen hatással nem volt rám. Tipikusan az a mű, amely csodálatos…

Különös, különös nyár-éjszaka volt.Akárhányszor ez a visszatérő refrén elhangzik egyre több, s mélyebb jelentést hordoz magával. A vihar előtti csendnek számos jelét lehet tapasztalni, ám legtöbbjére csak később döbbenünk rá, hogy mit is jelenthettek. Az állatok…

Kosztolányi nagyon félt a haláltól – a semmitől, ahogy ő gondolta. Mi, keresztények hiszünk abban, hogy a halál után nem a végeláthatatlan semmiség jön, hogy a halál nem valaminek a vége, hanem inkább valami új kezdete – csodálatos elgondolások. A valóság az,…

 Szerencsére békeidőket élünk. Nem kell félnünk, hogy az éjjel megszólalnak a szirénák, s futnunk kell légvédelmi bunkerekbe. Nem kell félnünk, hogy maholnap tankok élén bevonul a sereg a városba. Nem szabad azonban elfelejtenünk a háborút. Az, aki nem ismeri a…

Ady Endre: A magyar ugaron

2010.05.23. 11:39

„Eredj, ha tudsz” – csak hogy idézzek Reményik Sándortól. De mégis, bárhova is megy az ember, sosem fogja tudni azt mondani: otthon vagyok. Esetleg azt, hogy „egész otthonos” – mint Éva, gondolhatná, hogy maga köré teremti a vesztett Édent, de akkor…

Ady Endre: Harc a nagyúrral

2010.05.22. 19:31

 Valamilyen értelemben mindannyiunk harcol valakivel, valamivel.Van, aki sorsával, van, aki embertársaival, van, aki törvénnyel, míg vannak olyanok is, akik önmagukkal. Hogy Madách szavait idézzem: „Az élet küzdelem” – ez mindig is így volt, s előreláthatóan…

Kik azok az őrzők? És mit őriznek?Talán ez az a kettő kérdés, ami a vers elolvasása után közvetlenül fejünkbe ötlik. Úgy gondolom, hogy nem csak Ady korában voltak őrzők – a vers mondanivalója időtlen. Az emberiséget mindig fenyegette valami veszély, s 2010-ben sincs ez…

Kosztolányi Dezső: A kulcs

2010.05.22. 16:21

Ez a novella gyakorlatilag azt meséli el, hogy hogyan omlik össze egy világ a gyerkőc Pistában.A történet elején megtudjuk, hogy ő még sosem járt a Hivatalban, csak elképzelései vannak, hogy miképp nézhet ki – apja, anyja beszélgetéseiből való következtetések. A…

Babits Mihály: Jónás imája

2010.05.22. 14:53

A cím csalóka – a vers valójában nem Jónás, hanem Babits imája, csupán némi párhuzamot von a próféta és önmaga között. Csodálatos a megszerkesztettsége a versnek: nincsenek versszakok, „ömlesztve” ad ki magából mindent a költő, s emellett rengeteg enjambement…

Babits fiatalon, mintegy 20 évesen írta a Lírikus epilógiát, s ez mindegyik egyes sorból kirí. Az energiával teli, egocentrikus ifjúnak teljesen természetes, hogy versének hőse csak önmaga lehet – gyakorlatilag ennek a tételmondatnak a különféle megközelítését fejtegeti a…

Hit.Mi is a hit? Egy valláshoz való ragaszkodás, minden határokon túl? Egy eszmébe vetett megrendíthetetlen bizalom? Netán jóhiszemű, esetenként kétségbeesett remény? Nehéz kérdések ezek – teológusok, filozófusok, de még egyszerű, hétköznapi emberek is számos választ…

Babits Mihály: Fekete ország

2010.05.21. 15:45

Nem, nem az afrikai bennszülöttek közigazgatásáról van szó a versben.A műben többször szerepel a fekete szó, mint amennyit az ember alapvetően elviselne, ám egyetlen szó van csupán dőltbetűvel szedve – nem véletlenül-, amelyre a vers vége felé bukkanunk: belül. Ez az a…

süti beállítások módosítása